ראשי · תמונות

אחסון תמונות באינטרנט

האינטרנט מציע שפע של אתרים המאפשרים אחסון תמונות באינטרנט בקלות ובנוחות. גם בארץ ישנם לא מעט שירותי אחסון תמונות, אבל ברוב המקרים הם לא עומדים בשורה אחת עם אתרי האחסון המובילים בעולם ומציעים רק יתרון משמעותי אחד: קצב העלאה או הורדה של תמונות במהירות קצת יותר גבוהה. מול היתרון הזה, לשירותי אחסון התמונות המובילים בעולם יש שורה ארוכה של יתרונות משמעותיים בהרבה ובהם:

יתרונות

 • נפחי אחסון גבוהים
 • אפליקציות ייעודיות לארגון תמונות
 • אפליקציות להעלאה, הורדה, שיתוף ותיוג תמונות
 • אפשרות להעלאת מספר רב של תמונות במקביל
 • שרידות גבוהה וגב של חברות ענק, מה שמבטיח שהתמונות שלנו יישארו ברשת ואין סכנה שהאתר יקרוס

ליתרונות למעלה אפשר להוסיף יתרונות נוספים ובהם חוויית משתמש עשירה יותר ויכולות מתקדמות ליצירת גלריות תמונות אונליין, יחד עם הזמנת התמונות על מגוון מוצרים להדפסה (לא תמיד זמין לישראלים).

חסרונות

 • הגבלת כמות התמונות שאפשר להעלות כל חודש
 • הגבלה על נפח האחסון של חשבונות חינמיים
 • איטיות יחסית בחיבור (רק יחסית)

אתרי אחסון תמונות מובילים באינטרנט

 1. פייסבוק הוא האתר הפופולרי ביותר לשיתוף תמונות (אחסון הוא צד פחות חזק, שכן התמונות נשמרות ברזולוציה נמוכה).
 2. פיקסה של גוגל הוא שירות האחסון הפופולרי ביותר בישראל, אבל לא בעולם, ויש לו יתרונות בדמות תוכנת פיקסה ושטח אחסון תמונות גדול יחסית.
 3. פליקר בבעלות יאהו הוא אתר אחסון התמונות המוביל בעולם והוא מועדף גם על ידי צלמים בשל התכונות המתקדמות שלו לתיוג תמונות ויצירת גלריות.
 4. פוטו באקט בבעלות תאגיד פוקס הוא האחרון ברשימת ענקי אחסון התמונות, אם כי הוא פופולרי במיוחד בישראל.

לצד אתרים אלה יש הרבה מאוד אתרי נישה קטנים שאין טעם להזכיר.

תגובות (0) 13.09.2010. 15:47

ערב ראש השנה 2010

אוטוטו מגיע ערב ראש השנה של שנת 2010 ואיתו ארוחת החג המסורתית. משפחות רבות נוהגות לציין את החגים (בעיקר ראש השנה וערב פסח) בעזרת תמונות משפחתיות, שכם עבור משפחות רבות, ארוחת החג זה הזמן היחיד בשנה בו כל המשפחה המורחבת מתכנסת יחד.

בדיוק משום כך, לפני ערב ראש השנה או בשבועות שלפני סדר הפסח, נרשם גידול במכירות מצלמות דיגיטליות ונרשמת עלייה מטאורית בהזמנה של אלבומי דיגיטליים. במקביל, צילום תמונות לראש השנה הוא נושא חביב במיוחד על חובבי צילום. ערב ראש השנה מספק הזדמנות לצלם לא רק בני משפחה מסביב לשולחן הארוחה, אלא גם מטעמים שונים ובראשם הסמל הבלתי מעורער של ראש השנה - תפוח בדבש.

תמונה טובה של תפוח דבש היא הסמל האולטימטיבי של החג הזה והיא משמשת גם בתור ברכה שנוהגים לשלוח בערב החג. כיום נהוג לשלוח את הברכות האלה בעיקר במייל או בפייסבוק, אבל עדיין, כל מי שמצלם תמונה טובה כזו יכול לעצב אותה קצת ויש לו ביד ברכה מקורית לראש השנה שאפשר להשתמש בה כל חג מחדש. לאור העובדה שישראלים רבים מעדיפים לחגוג את ראש השנה בבתי מלון, זו ההזדמנות המושלמת לצלם את שולחן הארוחה של המלון, שם המנות תמיד נראות יפות ומוקפדות יותר (גם אם לא בהכרח טעימות יותר) ויש סטנדרטים גבוהים של סגנון הגשה.

ראש השנה 2010 שמח לכולם

תגובות (0) 23.08.2010. 10:44

תמונות לראש השנה

רובינו מחפשים תמונות לראש השנה מכמה סיבות פשוטות: כדי לשלוח לחברים ובני משפחה ברכות יפות במייל או להדפיס את התמונות ולשלוח ברכות ראש השנה מודפסות. כל עוד אנחנו עושים שימוש פרטי בתמונות האלה ולא שימוש מסחרי, אין פגיעה בזכויות יוצרים ואפשר לעצב ברכות יפות עם תמונות בעלות איכותיות.

איפה למצוא תמונות לראש השנה?

אפשר למצוא באינטרנט לא מעט מקורות לתמונות כאלה, והנה האתרים בהם מומלץ להתחיל את החיפוש (שימו לב שאפשר למקד את החיפוש לפי גודל התמונות - תמונות גדולות טובות יותר להדפסה בעוד שברכות שנשלחות במייל מספיקות תמונות קטנות באיכות נמוכה):

אחרי שמצאתם את התמונה שלכם, אפשר לעצב בתוכנות עיצוב תמונה או להשתמש בה כמו שהיא כדי להדפיס או לשלוח במייל ברכות ראש השנה אישית (כמובן שמומלץ להוסיף טקסט אישי עם שם הנמען שמקבל את הברכה כולל הקדשה אישית).

תגובות (0) 05.08.2010. 11:03

איך להמיר קובץ pdf לקובץ word

לקובץ PDF יש הרבה יתרונות על פני קובץ וורד, וכמובן שגם כמה חסרונות.

יתרונות של קבצי PDF

 • אפשר לקרוא אותו בכל מחשב ובל מערכת הפעלה
 • אין צורך להתקין תוכנה בתשלום
 • אחרים לא יכולים לשנות את הקובץ המקורי שלך (למשל חוזים מומלץ לשלוח ב-PDF כדי למנוע אפשרות של הוספת טקסטים)
 • משקל הקובץ בדרך כלל נמוך יותר
 • איכות הדפסת המסמכים בדרך כלל טובה יותר

יתרונות של קבצי Word

 • אפשרות עריכת המסמך
 • אפשרויות מתקדמות לעיצוב ועימוד הטקסט
 • תמיכה מלאה בשפה העברית (קורא PDF לא תמיד מאפשר העתקת טקסטים בעברית באופן אמין)

המרת קבצי PDF ל-WORD וההפך

יש שתי דרכים פשוטות יחסית להמיר קבצי PDF, קבצי WORD ומגוון סוגי קבצים נוספים.הדרך הפשוטה ביותר היא באמצעות שירות zamzar.com. מעלים קובץ, האתר מבצע המרה ושולח לך קישור להורדת הקובץ.

הדרך השניה טובה לאלה שזקוקים להמרות קבצים על בסיס קבוע, ולא רוצים לחכות לקובץ הורדה בכל פעם. עבור אלה, אפשר להתקין תוכנה חינמית של צד שלישי (יש רבות כאלה), אחת המומלצות אפשר להוריד באתר doc2pdf.net

תגובות (0) 27.07.2010. 14:19

גרסה חדשה של פוטושופ

לפני מספר ימים הוציאה חברת אדובי (Adobe) גרסה חדשה של פוטושופ: Photoshop CS5. הגרסה החדשה יצאה מבקביל להשקת גרסאות חדשות לכל התוכנות של החברה ולחבילתת הגדל של התוכנות האלה: Adobe Master Collection CS5.

פוטושופ CS5

פוטושופ CS5 היא השלב הבא באבולוציה של אחת התוכנות הוותיקות והמצליחות מאז ומעולם (הגרסה הראשונה יצאה לשוק כבר בשנת 1990). הגרסה החדשה שמה דגש על צילום וצלמים מקצועיים עם הצגת פורמטים חדשים של קבצי תמונה RAW - ללא דחיסה - המאפשרים שמירה מלאה של כל קשת הצבעים בתמונה. במקביל, הוצגו פונקציות חדשות דוגמת יצירת אפקט תמונות HDR באופן אוטומטי.

כמו בכל גרסה חדשה של פוטושופ, גם הפעם הוצגו אינספור שינויים קטנים ושדרוגים שמשפרים את היכולת המקצועית של התוכנה ומאפשרים קבלת תוצאות איכותיות יותר.

תוכנות אחרות בחבילת Adobe Master Collection CS5

החבילה השלמה של התוכנות כוללת בין השאר את InDesign לעימוד ועיצוב, אשר כעת מאפשרת יצירת מסמכים לקריאה על ספרים אלקטרוניים דוגמת iPad של אפל, תוכנת Dreamweaver ליצירת אתרי אינטרנט שסופסוף ובאיחור מאוד לא אלגנטי תומכת באופן מלא בעיצוב אתרים מבוסס CSS, תוכנת פלאש הסופר פופולארית ליצירת תוכן עשיר באינטרנט ובסלולר (אך לא במכשירים של אפל), Adobe Premiere לעריכת וידאו (גרסת CS5 עובדת מערכות הפעלה 64 ביט בלבד!) ועוד מגוון רחב של תוכנות וכלים גרפיים לפי כל צורך.

תגובות (4) 26.04.2010. 17:44

פייסבוק עוקף את גוגל

השבוע האחרון באינטרנט עמד בסימן באזז היסטורי שנבע מסקר אינטרנט שנערך על ידי חברת המדידה Hitwise. לפי נתוני הסקר, בתחילת חודש מרץ היה פייסבוק האתר הפופולרי ביותר באינטרנט מבחינת כמות גולשים, פופולרי אפילו יותר מגוגל. ברור שאף אחד עדיין לא מספיד את גוגל, אבל גוגל עצמה נמצאית בלחץ ומתחילה במהלכים שמקורם בפניקה מוחלטת (למשל השקת השירות הבוסרי גוגל באזז).

אחת הסיבות המרכזיות לגידול העצום במספר המשתמשים של פייסבוק ובכמות הזמן שהם מבלים בו היא היכולת להעלות תמונות, ליצור אלבומים, לתייג חברים בתמונות ולשתף הכל עם החברים שלך. המספרים מדברים בעד עצמם: בארצות הברית, כ-40 אחוז מבתי האב שברשותם מצלמה דיגיטלית אינם מדפסים תמונות יותר. רובם שומרים גיבוי במחשב או משתפים תמונות באתרי רשתות חברתיות (בעיקר פייסבוק).

חברי פייסבוק מעלים לאתר מדי חודש 3 מיליארד תמונות (וזו לא שגיאת כתיב) והופכים אותו לא רק לרשת החברתית הגדולה בעולם אלא גם לאתר שיתוף התמונות הגדול בעולם, ובהפרש גדול.

איכות התמונות בפייסבוק

רבים אינם מודעים לכך, אבל כאשר אתה מעלה תמונה לפייסבוק היא עוברת תהליך כיווץ אשר עד לאחרונה הוריד את איכות התמונה לרזולוציה של 640X480 פיקסלים, איכות שאינה מאפשרת הדפסה איכותית של התמונות. לאחרונה הכריזה פייסבוק על הגדלה של 20% באיכות התמונות עד לרזולוציה של 720X540 פיקסלים, אבל גם כך זו איננה רזולוציה מספיק גבוהה להדפסת תמונות איכותיות.

חשוב לדעת כי מרגע שהעלית תמונה לפייסבוק ומחקת אותה מכל אמצעי אחסון אחר, המקור האיכותי אבד לנצח. אפשר להבין את פייסבוק - עם כל כך הרבה תמונות שעולות לשרתים שלה, היא מפחדת מקריסת מערכות אם תאפשר העלאת תמונות באיכות גבוהה. מאידך, זה עשוי לספק לה הכנסה עתידית אם תאפשר הדפסת תמונות אונליין.

נכון להיום, גם אתה משתף תמונות נלהב בפייסבוק, עדיף לשמור את המקור על הכונן במחשב, רק למקרה שתרצה להדפיס אותו באיכות טובה ביום מן הימים...

תגובות (2) 18.03.2010. 16:55

תמונות מדהימות

הדרך הטובה ביותר למצוא תמונות מדהימות באינטרנט היא כמובן לחפש בגוגל, ועדיף לחפש באנגלית שם ההיצע גדול במאות אחוזים. הדברים שאפשר למצוא שם הם באמת מדהימים, ואת את חלקם רובינו מקבלים מדי פעם גם באימייל (כי לכל אחד יש לפחות חבר אחד שמפיץ כאלה מיילים מדי יום). אבל תמונות מדהימות אפשר ליצור גם לבד.

יצירת תמונות מדהימות בטכניקת HDR

מגזין העיצוב ההמקוון הנחשב סמאשינג מגזין פרסם בעבר סדרה של תמונות HDR שמדגימות את התוצאות המרהיבות של הטכניקה הזו (קישור). מי שמעוניין ללמוד כיצד ליצור תמונות כאלה (צריך מצלמה... וגם תוכנת פוטושופ) מוזמן לקרוא את המדריך הבא (באנגלית).

עוד טכניקות ליצירת תמונות מדהימות

טכניקה נוספת היא שימוש באפקטים שונים בתוכנת פוטושופ. כדי להגיע לתוצאות מדהימות נדרש ידע טכני מורכב למדי בשימוש בפוטושופ, אבל אפשר להגיע לתוצאות סבירות ואפילו יותר מזה גם בלי ידע מעמיק. הדרך לעשות זאת היא באמצעות חיפוש אפקטים (בגוגל כמובן).

בהקשר הזה, חייבים להגיד שתוצאות החיפוש מלאות באתרי דמה שאין בהם כלום חוץ מהפניות סיבוביות שנועדו לגרום לך ללחוץ על פרסומות ובסוף אתה לא מצליח למצוא את ההוראות ליצירת האפקט שרצית בפוטושופ. בקישור המצורף אפשר למצוא הפניות ל-18 אפקטים פשוטים יחסית שיאפשרו לך להתחיל ליצור את התמונות המדהימות בעצמך (קישור)

תגובות (1) 24.02.2010. 11:17

תמונות מוזרות

אחד הדברים הכי כיפיים שהאינטרנט הביא איתו, הוא היכולת למצוא בקלות תכנים מעניינים ומגניבים, ובראשם תמונות מוזרות או סרטונים מוזרים (לצד תמונות מצחיקות). מי לא אוהב לשוטט מדי פעם באתר יוטיוב ולמצוא סרטונים מפתיעים או סתם ככה לחפש בגוגל דברים כמו תמונות מוזרות ולמצוא ממתקים אמיתיים שאפשר להפיץ במייל לחברים...

אם פעם נחשפנו לתמונות מוזרות בעיקר באמצעות ציורים כמו של אשר או סלבדור דאלי, היום כל אחד יכול ליצור את התמונות המוזרות שלו בעצמו באמצעות פוטושופ. אבל מה שמגניב באמת זה למצוא תמונות מוזרות שלא עברו מניפולציה, כאלה שהן מוזרות באמת ובתמים. אבל כדי להבדיל בין תמונות אמיתיות לבין כאלה שעברו מניפולציה על ידי מומחה צריך להיות מומחה בעצמך, שכן קשה מאוד לדעת איזה תמונה צולמה במצלמה ואיזה תמונה עברה עיבוד ממוחשב.

מאחר ומרבית התמונות באינטרנט מוגנות על ידי זכויות יוצרים, לא נוכל להביר דוגמאות לתמונות כאלה בפושט קצרצר כזה, אבל מובן שכל אחד יכול לחפש בעצמו. מי שמעוניין ליצור תמונות מוזרות בעצמו, יכול למצוא אינספור אתרי לימוד (באנגלית), כדי להמחיש איזה תמונות מוזרות אפשר ליצור בעזרת פוטושופ, הנה דוגמא או שתיים לשיפוטכם:

יעחמור (יען + חמור)

יעחמור

מקור: http://thewondrous.com

זברלה (זברה + נמלה)

זברלה

מקור: http://freakingnews.com/

עוד אלפי תמונות מוזרות פחות או יותר אפשר ומולץ למצוא באתר worth1000.com הנה דוגמא אחת מתוך האתר, כאמור לא דוגמא מייצגת שכן הכמות שם עצומה ואיכותית מאוד:

סירת אפונה

תגובות (0) 30.11.2009. 12:55

צילום מסך

צילום מסך המחשב זה משהו שכמעט כל אחד צריך לעשות מדי פעם. אם כל מה שאתה צריך זה לכידת השטח הנראה של המסך, אין לך צורך בשום תוכנת צד שלישי. אם, לעומת זאת, אתה זקוק לצילום מסך נגלל, אתה חייב להשתמש בתוכנה ייעודית, וכאלה יש לא מעט.

צילום מסך רגיל

צילום רגיל של המסך זה משהו פשוט שכל אחד אמור לדעת:

 • מפעילים את התוכנה או התמונה שאנחנו רוצים ללכוד ולוחצים על מקש PrtScn, שממוקם בדרך בצד הימני העליון של המקלדת.
 • פותחים תוכנת עריכת תמונות, אפילו תוכנת צייר מספיקה, ומדביקים את התמונה ''שצילמנו''.
 • חותכים את התמונה בהתאם לחלקים הרצויים לנו, וזהו זה.
 • לחלופין, אם רוצים ללכוד רק את המסך הפעיל באותו רגע (יעיל במיוחד בעת צילום הודעות שגיאה שונות) לוחצים על מקש Alt ועל מקש PrtScn יחד.

צילום מסך נגלל, צילום מסך חלקי, מסך מוגדל ועוד

כדי לצלם חלק מן המסך בהגדלה, אפשר פשוט להשתמש בתכונת זכוכית המגדלת שקיימת בגרסאות וינדוז החדשות, או להוריד תוכנת זכוכית מגדלת בחינם (הנה דוגמא לתוכנה כזו). לאחר ההגדלה אפשר להשתמש בצילום מסך באופן הרגיל המתואר למעלה.

צילום מסך נגלל

זה סוג צילומי המסך הפופולריים ביותר, וגם אלה שעבורם צריך בדרך כלל פתרון ייעודי (אלא אם אתם רוצים לצלם כל פעם חלק מן המסך ואז להדביק הכל בפוטושופ...).

לטעמינו, קיימים שני פתרונות מובילים המספקים כל אופציה שתרצו לצילום או לכידת מסך:

 • FastStone Capture היא תוכנה קטנה וזריזה שמספקת את כל האופציות ללכידת מסך, כולל מסכים נגללים. מחיר התוכנה $20 וניתן להוריד גרסת ניסוי למשך חודש (לאתר).
 • Snagit היא תוכנה מלאה בתכונות מתקדמות ובעלת ממשק מודרני ומתקדם. זו אחת התוכנות הותיקות ביותר ללכידת מסך, והיא הולכת ומשתפרת מגרסה לגרסה. מחירה עומד על $50 וגם פה אפשר להוריד גרסת התנסות (לאתר).

צילום וידאו על המסך

משתמשים מתקדמים יותר, שרוצים ללכוד וידאו על המסך, כבר זקוקים לתוכנות אחרות המאפשרות יצירת סרט מכל מה שתבחרו לעשות על המחשב שלכם (למשל סרטוני הוראה המלמדים איך להשתמש בתוכנות מסויימות). דוגמא מצויינת לתוכנה כזו היא Camtasia המאפשרת יצירת סרטונים עשירים (לאתר טקסמית').

אפשרות נוספת היא לכידת וידאו ממשחקי מחשב לצורך העלאה ליוטיוב ושיתוף עם חברים. גם כאן קיימים מספר פתרונות, אחד הידועים שבהם נקרא Fraps המספק וידאו באיכות גבוהה ובקצב פריימים גבוה (לאתר)

תגובות (0) 11.11.2009. 17:05

תמונות מקוריות

בשנים הראשונות של האינטרנט הישראלי, נהגו כולם להעתיק תמונות מכולם ולפרסם אותן בלי רשות או אפילו בלי ליידע את הבעלים המקוריים של התמונות. כיום מי שעושה דבר כזה מסתכן בתביעות פיצויים על כל הפרה, והדבר נכון באותה מידה גם לגבי טקסטים שמעתיקים מאתרים אחרים.

היום, אם יש לך אתר או בלוג ואתה מעוניין לשים בו תמונות מקוריות, עומדות בפיך כמה אפשרויות:

 • שימוש בתמונות מקוריות שאתה צילמת
 • שימוש במאגרי תמונות חינם (וכאלה אין הרבה איכותיים)
 • שימוש במאגרי תמונות בתשלום.

מאגרי תמונות חינם

כאמור, יש הרבה כאלה, אבל מעל כולם עומד מאגר אחד בשם ויקימדיה, מיזם נוסף של האנציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה. האתר של ויקימדיה עשיר בתמונות, רובן חופשיות לשימוש חינם (צריך לקרוא היטב את תנאי השימוש), בחלקן צריך לתת קרדיט למקור או לצלם.

מאגר תמונות ישראלי הוא זה של פיקוויקי, בשיתוף ויקימדיה ישראל, המרכז לטכנולוגיה חינוכית ואיגוד האינטרנט הישראלי:

מאגרי תמונות בתשלום

את אלה אין הרבה טעם לפרט, קיימים מאות ואפילו אלפי מקורות כאלה, רובם איכותיים באותה מידה. בכל זאת, יש כמה שכנראה בולטים מעל האחרים:

לצידם קיימים אתרים רבים נוספים, בהם אלפי צלמים מהעולם מציעים את הצילומים והתמונות שלהם במחירים מצחיקים. אחד הפופולריים שבהם הוא SXC:

תגובות (0) 15.10.2009. 10:58